Jakie są pierwsze objawy depresji?

człowiek w depresji

Depresja to zaburzenie psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych. Stan ten charakteryzuję się głównie pogorszeniem nastroju, zmniejszeniem energii, aktywności oraz zainteresowań. To choroba złożona, która pojawić się może w wyniku wiele różnych czynników. Jest jednym z najczęściej występującym zaburzeń psychicznych. Około 350 milionów ludzi na świeci, cierpi z powodu tego schorzenia. W wielu przypadkach, depresja nieleczona, kończy się samobójstwem. Warto więc szczegółowo opisać, jakie są objawy depresji.

Pierwsze oznaki świadczące o posiadaniu depresji

Obniżony nastrój to pierwszy znak choroby, który możemy zaobserwować. Nie należy jednak zawsze nazywać go depresją, gdyż może być to stan przejściowy. By zdiagnozować chorobę, potrzeba czasu. W późniejszym etapie występuje brak radości i energii, negatywna ocena własnej osoby, poczucie winy oraz poczucie rozsypania, trudności w podejmowaniu decyzji, zaburzenia aktywności i snu, oraz zaburzenie masy ciała. Objawem, który świadczy o poważnym, bardzo zaawansowanym stadium choroby, są myśli i zachowania samobójcze. Chory przestaje myśleć racjonalnie, uważa, iż jest to dla niego jedyne wyjście z sytuacji. Ciężko jest wytłumaczyć cierpiącej osobie, że nie warto tego robić, ponieważ uważa, że to jedyne co mu pozostało. Człowiek taki jest zdolny oceniać siebie, tylko z pozycji depresji. Świadczy to o głębokich zmianach, które zachodzą w osobowości chorego w czasie trwania choroby.

Kiedy zaobserwujemy u siebie, lub swoich najbliższych zachowania depresyjne nie możemy tego bagatelizować. Powinniśmy potraktować tę sprawę poważnie gdyż jest to groźna przypadłość. W takiej sytuacji warto wybrać się do psychiatry, lub do osoby takiej jak psycholog od depresji. W takim wypadku bardzo ważne jest szybkie wsparcie psychologiczne. Schorzenie lekarz rozpozna, biorąc pod uwagę całokształt stanu psychicznego swojego pacjenta. Ze statystyk wynika, że około 5 procent zachorowań wymaga leczenia farmakologicznego. Podczas wizyty u psychologa, zdecyduje on czy możemy leczyć się w domu, czy jest też potrzebna wizyta w placówce szpitala, bądź zalecane są antydepresanty. Odstawienie leków bez konsultacji z lekarzem nie jest wskazane. Nawet jeśli czujemy się dużo lepiej, w przypadku gdy przestaniemy brać lekarstwa, nastąpi nawrót choroby. W takim przypadku należy mieć świadomość tego, że leczenie trzeba zaczynać od początku. By zobaczyć efekty, trzeba wytrwać w leczeniu. Warto wiedzieć, że leki takie, nie przynoszą natychmiastowej poprawy. Dopiero po okresie około jednego miesiąca zobaczymy rezultaty naszej terapii. Jeśli wcześnie zareagujemy i podejmiemy się leczenia schorzenia, tym łagodniejsze będzie miało one dla nas skutki i szybciej minie.

Psychoterapia jest bardzo ważna w procesie leczenia depresji

Depresja, która pojawia się pod wpływem trudnych wydarzeń w życiu to depresja reaktywna. W takim przypadku, potrzebna jest psychoterapia. Forma psychoterapii to rozmowa z psychologiem. Na spotkaniu takim, osoba chora może podzielić się z lekarzem swoimi odczuciami. Jest to psychoterapia indywidualna. Takie rodzaj terapii oferuje gabinet psychologiczny wrocław. Istnieje również terapia grupowa. Polega na uczestnictwie w spotkaniach grupy pacjentów, którym przewodzi psychoterapeuta. Spotkania grupowe mają wiele zalet. Możemy podzielić się z innymi swoimi uczuciami, oraz posłuchać co oni mają nam do powiedzenia. Taka postać terapii, jest dobra, ponieważ radzenie sobie z trudnym sytuacjami bywa łatwiejsze, kiedy mamy wokół siebie innych ludzi. Gdy spotykamy kogoś, kto znajduje się w podobnej sytuacji do naszej, łatwiej wyznać co leży nam na sercu i wspólnie starać się dokonać zmian, które będą korzystne dla obu stron. Ważne jest więc w czasie choroby pojąć leczenie, ponieważ w większości przypadków zachorowań, ludzie nie są w stanie poradzić sobie sami.

Post Author: meganews

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *