Jakie wymiary powinien mieć magazyn?

magazyn we wrocławiu

Istnieją różne typy magazynów. Oczywiście każdy z nich jest potrzebny. Czasem przydatna jest kwestia nazewnictwa, która pozwala ustalić, z jakim magazynem mamy do czynienia. Magazyny różnią się od siebie rodzajem wyposażenia, techniką i technologią stosowaną w magazynie, typem składowanych materiałów, jak również rozmiarami, w tym wysokością składowania.

Jakie rodzaje magazynów wyróżniamy?

Możemy wyróżnić więc magazyny niskiego, średniego oraz wysokiego składowania. Podział ów jest dość umowny i mało precyzyjny. Różne opracowania odnoszące się wprost do gospodarki magazynowej podają rozmaite dane, nie całkiem z sobą sprzeczne. Przyjęło się potocznie, że magazyn wysokiego składowania mieści się w przedziale od 7 do 25 metrów, jednak istnieją również wyższe magazyny. Kolejnym kryterium, jeśli chodzi o podział magazynów, może być wysokość budynku. Wyróżniamy tu budynki niskie, średniowysokie, wysokie oraz wysokościowe. Niskie budynki mają do 12 metrów, jednak jeśli w takim niskim budynku znajduje się magazyn, który wypełnia jego maksymalną wysokość, możemy śmiało mówić o magazynie wysokiego składowania. Coraz częściej buduje się magazyny (szczególnie dużo tego typu magazynów do wynajęcia powstaje we Wrocławiu co można zaobserwować na stronie gromadzącej oferty magazynów do wynajęcia na terenie Wrocławia i okolic: http://oferta.wrocmagazyn.pl/) , których regały stanowią jednocześnie konstrukcję nośną dla obudowy, dachu i ścian całego budynku. Regały są w takim przypadku ściśle powiązane z budynkiem. Jeśli dodatkowo strefy składowania obsługiwane są przez automatyczne układnice, z pewnością mamy do czynienia z magazynami wysokiego składowania, gdyż budynki takie mają zazwyczaj co najmniej kilkanaście metrów.

Wysokość i wymiar magazynu określany jest za pomocą wielu parametrów

Jak widzimy wysokość magazynu wysokiego składowania może być określana za pomocą rozmaitych parametrów. Nie tylko wysokość się wszakże może liczyć. Istnieje jeszcze jedna definicja magazynów wysokiego składowania. Bierze ona pod uwagę kilka czynników, na przykład zwartą, jednokondygnacyjną konstrukcję o wysokości minimum 7 metrów, wysoce wyspecjalizowane wyposażenie techniczne w konstrukcje i zaplecze magazynowe oraz scalony system komputerowy sterujący automatycznie pracą wszelkich urządzeń w magazynie. Definicja owa wprost oznajmia nam, że nie tylko wysokość magazynu, czy regałów, ale również wyposażenie techniczne może mieć wpływ na klasyfikację takich magazynów.

Jeśli chodzi o istotną kwestię, jaką jest bezpieczeństwo i przepisy BHP z tym powiązane, nie ma większego znaczenia, jakie wymiary powinien mieć magazyn wysokiego składowania. Tak naprawdę liczy się wyposażenie magazynu, sposób składowania różnych towarów oraz technologia, która sprawia, że przechowywanie jest bezpieczne, jak również komfortowe.

Post Author: meganews

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *